קו צ׳אנג – Koh Chang

koh chang

קו צ׳אנג

בשנים האחרונות הופך קו צ'אנג יותר ויותר פופולרי בקרב מטיילים רבים בהם ישראלים שמחפשים שקט, רוגע ומפלט מהאיים הדרומיים של תאילנד שנהפכו המוניים מדי לטעמם של הרבה מטיילים. אם זאת, עקב עליית הפופולריות של האי החל תהליך פיתוח תיירותי שמתרכז ברובו באיזור החופים הלבנים וחוף קלונג פראו. למרות זאת קו צ'אנג עדיין נמצא הרחק מאחורי פוקט וקו סמוי מבחינת מלונות ומספר מבקרים.
נוף עוצר נשימה, טבע, שקט וחופים בתוליים ויפים, כמו כן מי שמחפש הרגשה של אי בודד יכול למצוא זאת באיים הסמוכים קו מאאק וקו קוט, שמהווים מוקד משיכה לתיירים וכמו כן למקומיים אמידים.
מידע כללי על קו צ'אנג
האי קו צ'אנג (פירוש השם הוא אי הפיל, עקב צורתו של האי) ממוקם במזרח תאילנד, בערך 500 קילומטרים מבנגקוק, בקרבת העיר טראט ובדרום מזרחו נמצאת קמבודיה. קו צ'אנג הוא האי השני בגודלו בתאילנד אחרי פוקט ומשתרע על שטח של 429 קילומטרים רבועים . למרות גודלו, רק כחמשת אלפים תושבים מקומיים מתגוררים באי. פני השטח מיוערים והררים ברוב האי. כמו כן, אפשר למצוא בקו צ'אנג מגוון רחב של בעלי חיים שכולל בתוכו ציפורים, קופים, פילים ונחשים ועוד הרבה אחרים .
רוב תיירות האי מתרכזת בצידו המערבי של האי , אך חלק לא מבוטל מתושביו מתגוררים בצידו המזרחי ומתפרנסים מדיג וגידול קוקוסים ופירות שונים.
מזג האוויר בקו צ'אנג דומה מאוד לזה שבבירה בנגקוק שהזמן המומלץ לבקר שבאי הוא בין החודשים נובמבר ופברואר שהם החודשים עם הכי פחות משקעים אך מחירי הלינה עולים בהתאם, בין החודשים מרץ ומאי הטמפרטורות מאוד חמות והלחות עולה ובין החודשים יוני ואוקטובר זו העונה הגשומה בין החודשים הללו מחירי הלינה יורדים משמעותית וכך גם מספר המבקרים באי – חלק מהמקומות אף סוגרים בין יוני וסוף ספטמבר. הטמפרטורות הממוצעות ברוב ימי השנה נעות בין 30-35 מעלות צלזיוס במשך היום ובין 20-25 מעלות בלילה.
דרכי הגעה ומעבורות ????
ישנם מספר דרכים להגיע לקו צ'אנג:
טיסות – חברת התעופה בנגקוק איירוויז מפעילה שלוש טיסות יומיות משדה התעופה הבינלאומי של בנגקוק כאשר טיסת הבוקר יוצאת בשעה 9:00, טיסת הצהריים יוצאת בשעה 12:15 וטיסת הערב יוצאת בשעה 16:35. משך הטיסה הוא בין 45 דקות לשעה וכרטיס לכיוון אחד עולה בסביבות 3000 באט. בקו צ'אנג אין שדה תעופה וכל הטיסות נוחתות בשדה התעופה של טראט ומשם עוברים לרציף המעבורת לקו צ'אנג והאיים הסמוכים.
בחודש דצמבר 2010 בנגקוק איירוויז החלה להפעיל טיסה יומית מפוקט וקו סמוי לטראט כאשר כרטיס לכיוון אחד עולה בסביבות 6000 באט
אוטובוס ומיני וואן – אוטובוסים יוצאים במשך כל היום מבנגקוק לטראט, אוטובוסים ממשלתיים פירסט קלאס (ממוזג עם שירותים) יוצאים בכל שעה עגולה עד חצות מתחנת האוטובוס המזרחית אקאמאי ומתחנת האוטובוס הצפונית מוצ'יט (תדירות האוטובוסים גבוהה יותר נתחנת אקאמאי). משך הנסיעה לטראט הוא כ 4.5 שעות וכרטיס לכיוון אחד עולה 248 באט. האוטובוסים מגיעים לתחנה המרכזית בטראט ומשם יש לקחת סונטאו (מונית טנדר) לרציף המעבורת כאשר משך הנסיעה הוא כ 20 דקות והעלות לכיוון היא בסביבות ה 50 באט לאדם. ישנם גם אוטובוסים שיוצאים מרחוב הקאווסן בכל בוקר בשעה 8:00, מגיעים עד לרציף המעבורת וכוללים גם את עלות כרטיס המעבורת, מחיר לכיוון אחד הוא בסביבות 350 באט וכרטיסים אפשר לרכוש ברוב סוכנויות התיירות בקאוסן כאשר זמן הנסיעה הוא 6-7 שעות. פעמיים ביום יוצא אוטובוס מספר 999 מתחנת אקמאי ישירות לרציף המעבורת בשעות 7:45 ו 9:45 ומקו צ'אנג חזרה לבנגקוק בשעות 14:00 ו 16:00 כאשר עלות כרטיס לכיוון אחד היא 268 באט.
אוטובוס מספר 398 יוצא מנמל התעופה הבינלאומי של בנגקוק בשעה 7:30 ומגיע ישירות לרציף המעבורת כך שמי שנוחת בשעות הבוקר המוקדמות יכול ישר להתקדם לקו צ'אנג מבלי להיכנס לבנגקוק.
החל מחודש נובמבר יש שירות מיני ואן ישירות משדה התעופה בבנגקוק לרציף המעבורת בטראט כאשר עלות לכיוון אחד היא 308 באט וכוללת בתוכה גם טת הכרטיס למעבורת. כמו כן אפשר לקחת מיני ואן מהויקטורי מוניומנט בבנגקוק כאשר זמן הנסיעה דומה לזה של האוטובוס הממשלתי. אני ממליץ לאלו שמגיעים לבנגקוק בערב לקחת את אוטובוס הלילה שיוצא מבנגקוק לטראט כך שאפשר לישון במשך הנסיעה ומגיעים לטראט בזמן למעבורת הראשונה.
מוניות – שירות מוניות מבנגקוק ועד לרציף המעבורת לקו צ'אנג עולה בסביבות 2500 – 3000 באט לכל כיוון (אפשר להתמקח על המחיר, ויש לוודא שהמחיר כולל את כל עלויות האגרות של הכביש המהיר). משך הנסיעה הוא בערך 3.5 שעות.
מעבורות – רוב המעבורות יוצאות מאיזור לאם נגופ שבו שני רציפים עיקריים – סנטר פוינט ו או טאמאצ'אט, כאשר בשניהם המעבורות מעלות נוסעים וכלי רכב. המעבורת הראשונה יוצאת בשעה 6:00 והאחרונה בשעה 19:00. רציפי המעבורת בקו צ'אנג ממוקמים בצידו המזרחי של האי ומשך השייט במעבורת שיוצאת רציף בנטר פוינט הוא בערך שעה ובמעבורת שיוצאת מאו טאמאצ'את משך השייט הוא בסביבות 25 דקות. עלות המעבורת היא כ 100 באט לכיוון אחד ו 120 באט הלוך חזור , כאשר המחיר הזה כולל העלאת רכב מרציף סנטר פוינט וייתכן שיידרש תשלום נוסף להעלאת רכב ברציף או טאמאצ'את. כאשר מגיעים לקו צ'אנג פיזור לחופים השונים נעשה על ידי סונגטאו והעלות לכל חוף משתנה בהתאם למרחק. מהרציף לחופים הלבנים 50 באט, לקלונג פראו וקאי ביי 70 באט, ללונלי ביץ' 100 באט ולבנג באו 120 באט – המחירים הם לאדם לכיוון אחד.
התניידות בקו צ'אנג ????
בקו צ'אנג ישנו כביש אחד שמקיף את כל האי ועובר דרך כל החופים. בגלל שקו צ'אנג מאוד הררי ותלול הכביש מאוד מאוד מפותל ומסוכן.
אפשר להתנייד במספר דרכים:
רכב פרטי – אפשר כאמור להביא רכב על המעבורת ולהתנייד באמצעותו בקו צ'אנג.
קטנועים – מקומות רבים מציעים קטנועים להשכרה במחירים שנעים בסביבות 150-200 באט ליום. יש לציין שאין ביטוח שעל השכרת קטנועים וכל נזק שייגרם לקטנוע ישולם על ידי המשכיר. כמו כן, הכביש בקו צ'אנג הינו מאוד תלול ומפותל עם ירידות חדות וסיבובים מסוכנים, כך שנהיגה בקו צ'אנג בקטנוע הינה מסוכנת לכל מי שאינו יודע לנהוג בקטנוע , קו צ'אנג בהחלט אינו המקום להתחיל ללמוד נהיגה על קטנוע!
סונגטאו – טנדרים שבתא האחורי שלהם הותקנו ספסלים וגג. סונגטאו זמינים ברוב שעות היום ובשמחה יקחו אתכם למחוז חפצכם. עלות הנסיעה משתנה בהתאם ליעד אך נעה בין 50 ל 100 באט לאדם לכל כיוון. בשעות הערב הנהג ינסה לפעמים לקחת מחיר מופקע בטענות שונות , תרגישו חופשיים להתמקח וגם להגיד לא ולחכות לסונגטאו הבא
טרמפים – רבים מהמקומיים ישמחו להקפיץ אתכם אם זה בדרך
חופים בקו צ'אנג ????
כמו שציינתי, רוב החופים החוליים מתרכזים בצידו המערבי של האי אך גם בצידו המזרחי של האי אפשר למצוא חופים ממש מבודדים ולא מתויירים למי שמחפש לברוח לכמה שעות. יש לציין שבשונה מפוקט וקו סמוי השכרת אופנועי ים וספורט ימי מנוגדים לחוק מכיוון שקו צ'אנג מוכרז כשמורת טבע . יש לקחת בחשבון, במיוחד לאלו שמטיילים עם ילדים שהסחף בים הוא מאוד חזק ויש להיזהר מאוד כאשר נכנסים למים עמוקים.
חוף החולות הלבנים (וויט סנדז ביץ') – ממוקם כרבע שעה נסיעה מרציף המעבורת. זהו החוף המרכזי של קו צ'אנג ושם אפשר למצוא את המבחר הגדול ביותר של בתי מלון, מסעדות וחיי לילה. רצועת החוף, כמו שמו של החוף, מעוטרת בחולות לבנים, הינה רחבה מאוד וללא אבנים ברובו (חלקו הדרומי של החוף יותר מסולע) . החוף מחולק לשני אזורים – צפון ודרום שבשניהם ישנם מלונות רבים שממוקמים ממש על חוף הים. חוף החולות הלבנים מתאים במיוחד למשפחות עם ילדים ולמטיילים שמחפשים להינות מחוף נהדר אבל גם רוצים ציוויליזציה. המסעדות בחוף (חלקן ממוקם ממש על חוף הים) מאוד מגוונות ומגישות מבחר רב של אוכל, בין היתר אפשר למצוא מסעדות שמגישות אוכל תאילנדי, אוכל הודי, אוכל איטלקי, אוכל אמריקאי ועוד. רוב המסעדות מגישות גם ארוחת בוקר. פאבים, דוכני קניות , 7/11 ובנקים נמצאים בשפע בכל מקום ברחבי האיזור. בשונה מרוב חלקו של האי, אזור החולות הלבנים הוא יחסית שטוח ורכיבה על קטנוע יחסית בטוחה. בדומה לשאר תאילנד, אפשר לעשות מסאג' על חוף הים וסוחרים נחמדים ינסו למכור לכם את מרכולתם. מלון מומלץ בחוף הוא אלינה ריזורט – ממוקם ממש על חוף הים ויש גם בריכת שחייה.. ישנם מגוון של חדרים, שמתחילים ב 600 באט ללילה בחדר עם מזגן.

חוף קלונג פראו – ממוקם דרומית לחוף החולות הלבנים וכולל בתוכו את רצועת החוף הארוכה והרחבה ביותר באי. רצועת החוף מחולקת לשלושה חלקים על ידי הנהר שנוצר ממפל קלונג פלו שזורם לים. האיזור שקט בהרבה מחוף החולות הלבנים ומתאים לזוגות בירח דבש ואנשים שמחפשים שקט ונוף עוצר נשימה. ניתן להשכיר קייאקים על החוף ובעזרתם אפשר להגיע לאיים הקטנים והסמוכים קו פלי וקו יואק. ישנם מספר מלונות שממוקמים על החוף ומספקים כסאות חוף לאורחיהם, מומלץ להביא מגבת אם משתכנים במלון אחר.

חוף קאי באי – ממוקם בקצהו הדרומי של קלונג פראו ומתהדר ברצועת חוף לבנה באורך 2.5 קילומטר. קאי באי מציע נופים ציוריים של האיים הסמוכים לקו צ'אנג – קו פלי, קו מאן נוק, קו יואק וקו מאן נאי כאשר אל האחרון אפשר אפילו להגיע רגלית כאשר הגאות נמוכה. יש לקחת בחשבון שכאשר מתניידים רגלית על הכביש באיזור יש להיזהר מכיוון שהכביש מאוד צר ויש לשים לב לתנועה המתקרבת. קאי באי מומלץ במיוחד לאלו המחפשים שקט ורגיעה. לאחרונה החל תהליך של פיתוח באיזור קאי באי ונבנים מלונות יוקרה חדשים באיזור.
לונלי ביץ' – ממוקם דרומית לקאי באי, רצועת החוף קטנה יחסית והחול מרוכז בחלק הצפוני של החוף. שאר שטחו של החוף מסולע ולא נגיש ברובו. אם מסתכלים אחורנית מחוף הים נגלה נוף מדהים של הגבעות המיוערות של קו צ'אנג. לונלי ביץ הוא חוף של תרמילאים ומאוכלס ברובו בצעירים ועקב זאת רוב אפשרויות הלינה בחוף הם בגסט האוסים. ישנם שלושה מלונות שנמצאים על החוף עם החול ועוד כמה גסט האוסים על החלק המסולע.
האיזור המרכזי של האי נמצא היכן שעובר הכביש ושם מרוכזות המסעדות, רוב הגסט האוסים, 2 בתי מרקחת, סוכנויות התיירות ומספר קפה אינטרנט. כדי להגיע אל חוף הים יש ללכת מספר דקות. מחירי הלינה בלונלי ביץ' הם מהזולים בקו צ'אנג ומחיר לינה ללילה בגסט האוס מתחיל בסביבות 200 באט ללילה בחדר ללא מזגן. יש לקחת בחשבון שאין בנקים בלונלי ביץ והמקום הקרוב ביותר שבו ניתן להחליף כסף נמצא מספר דקות נסיעה בקאי באי אך ישנם מספר כספומטים שאפשר למשוך מהם כסף בעזרת כרטיס אשראי. ישנם מסיבות רבות – כל ערב במקום שונה, עם מופעי אש ומוזיקה אלקטרונית בעיקר שנמשכות עד שעות הבוקר המוקדמות, וגם כאן חוגגים את הפול מון. אני יכול להמליץ על שני גסטהאוסים בלונלי ביץ'. סיאם האט, ממוקם על חוף הים ומציע חדרי בונגולוס ממוזגים עם שירותים ומקלחת במחיר של 350 באט ללילה, יש לקחת בחשבון שבערבים יש מסיבות עד השעות הקטנות של הלילה אז לא מומלץ למי שמחפש שקט. ג'וי קוטג' – ממוקם על הכביש באיזור המרכזי של לונלי ביץ', החדרים נמצאים בתוך הג'ונגל ולא נדיר לראות איזה קוף יושב לכם על הכסא מחוץ לחדר בבוקר. חדר בונגולו ללא מיזוג (לא ממש צריך) עם עם מקלחת ושירותים מתחיל ב 200 באט ללילה. המקום מנוהל על ידי משפחה מדהימה ואדיבה שתמיד מוכנה לעזור. יש מסעדה שמגישה אוכל תאילנדי נהדר והם ישמחו לעזור להזמין אטרקציות וכל דבר אחר. בערב יש הופעה אקוסטית על ידי הבעלים ובמה פתוחה לכל מי שרוצה לנגן .
באנג באו – מפרץ באנג באו ממוקם בקצהו הדרומי של האי, במקום שוכן כפר דייגים ורציף סירות ארוך משם יוצאות כל האטרקציות הימיות והמעבורות לאיים הסמוכים קו מאאק וקו קוט. בבנג באו יש רצועת חוף קטנה שממוקמת בצידו המערבי של המפרץ אבל שחייה לא ממש מומלצת שם. ישנם מספר חדרי בונגולוס שבנויים על המים שאפשר ללון בהם ואם ארוחת פירות ים זה מה שאתם מחפשים אז בהחלט מומלץ לבקר באחת המסעדות הפזורות על הרציף. כמו כן, במקום נמצאות סוכנויות תיירות רבות שאפשר לרכוש מהם אטרקציות, טיולים וכרטיסי מעבורת. ישנו גם מגדלור נחמד ששווה ביקור וכמה תמונות.
אטרקציות ומקומות לבקר
בדומה לאיים אחרים בתאילנד, בקו צ'אנג מוצעות מגוון רחב של אטרקציות ופעילויות ימיות, יש לציין שבעונה הפחות מתויירת מספר חברות מפסיקות את פעילותן עד תחילת העונה המתויירת יותר כך שלא כל האטרקציות זמינות כל ימי השנה. בקו צ'אנג פזורות סוכנויות תיירות רבות ואני ממליץ להשוות מחירים ביניהם, יש לפעמים הבדלים של מאות באטים בין סוכנות לסוכנות לאותה אטרקציה בדיוק.

טראקים למפלים ונקודות תצפית באי : לא הרבה אנשים מגלים את פנים האי של קו צ'אנג אך זה בהחלט משהו ששוו
ה וכדאי לעשות . מדריך מורשה דובר אנגלית בשם טאן ישמח לקחת אתכם לטיולים ברמות קושי שונות. כיום מוצעים מסלולי טיולים שונים:
טיול למפל קלונג סון . בטיול עוברים דרך מטעי פירות ומטפסים אל פסגת הר בגובה 500 מטרים מעל פני הים לנקודת תצפית מדהימה על כל האי (ארוחת צהריים מוגשת), לאחר מכן יורדים אל נחל ומפל קטנים שם אפשר לרחוץ ולהתרענן לפני שחוזרים בחזרה אל בית המלון.
מסלול קלונג פראו – טיול זה מתאים במיוחד לאלו שמשתכנים באיזור קלונג פראו וקאי באי ולא רוצים להיגרר בסונגטאו לחלק אחר של האי. מתחילים את המסלול בכפר קלונג פראו, עוברים דרך מטעי פירות ומשם מתחילים לטפס אל פסגת הר ממנה נשקף נוף עוצר נשימה של חוף קלונג פראו וקאי באי. ארוחת צהריים מוגשת ואז מתחילים לרדת לכיוון מעיין מים שם אפשר לשחות ולהתרענן לפני שחוזרים בחשרה
לקלונג פראו.
טראק לקאו ג'ום – הטיול מתאים לאלו שבאמת בכושר, משך הטיול הוא כ7 שעות. במהלך הטיול מטפסים על מספר הרים
צלילות ושנירקולים – אתרי הצלילה שבקו צ'אנג הם מהיפים בתאילנד ובתי ספר לצלילה מציעים קורס צלילה ברמות שונות בקו צ'אנג שבסופו מקבלים תעודה, חלק מהקורסים נערכים בקו וואי הסמוך. טיולי שניקרול חצי יומיים (מחיר: 500 באט לאדם) שיוצאים ממפרץ בנג באו מוצעים גם הם וכוללים מראות תת ימיים של שמורות האלמוגים הסמוכות לאי, רוב טיולי שהנירקולים כוללים ארוחת צהריים, העברות מהמלון ומשקפת.
טיול 4 האיים (איילנד הופר) – טיול יומי לארבע איים הסמוכים לקו צ'אנג (בדומה ל 7 האיים בפוקט), הטיול יוצא ממפרץ באנג באו ומתבצע בסירה יחסית גדולה ובכל עצירה אפשר לרדת לחוף, לשחות ושנרקל (משקפות מסופקות על הסירה). ארוחת צהריים בדרך כלל כלולה במחיר ואפשר להזמין את הטיול בכל סוכנות תיירות באי. מחיר הטיול בסביבות 900 באט.
קורס בישול תאילנדי – לכל מי שרוצה ללמוד בישול תאילנדי, מספר מקומות באי מציעים קורס שנע בין יום לארבעה ימים שבו לומדים על האוכל המקומי ואיך להכין אותו. אני אישית ממליץ על קורס הבישול בגסט האוס בשם ג'וי קוטג' בלונלי ביץ' (250 באט – קורס יומי)
0טיול למפלים – אפשר להגיע למפל קלונג סון עצמאית, כניסה לאתר עולה 200 באט (תאילנדי משלם 20) שם אפשר לשכשך במים ולהנות מהמפלים
טיול אופניים – אפשר להשכיר אופניים ולטייל בשביל שמיועד לאופניים באיזור מפרץ באי לאן (מעט דרומית ללונלי ביץ') המסלול עובר מתחת למצוקים ונגמר בחוף באי לאן שמציע נוף נחמד של המפרץ.

קו צ'אנג
בשנים האחרונות הופך קו צ'אנג יותר ויותר פופולרי בקרב מטיילים רבים בהם ישראלים שמחפשים שקט, רוגע ומפלט מהאיים הדרומיים של תאילנד שנהפכו המוניים מדי לטעמם של הרבה מטיילים. אם זאת, עקב עליית הפופולריות של האי החל תהליך פיתוח תיירותי שמתרכז ברובו באיזור החופים הלבנים וחוף קלונג פראו. למרות זאת קו צ'אנג עדיין נמצא הרחק מאחורי פוקט וקו סמוי מבחינת מלונות ומספר מבקרים.
נוף עוצר נשימה, טבע, שקט וחופים בתוליים ויפים, כמו כן מי שמחפש הרגשה של אי בודד יכול למצוא זאת באיים הסמוכים קו מאאק וקו קוט, שמהווים מוקד משיכה לתיירים וכמו כן למקומיים אמידים.
מידע כללי על קו צ'אנג
האי קו צ'אנג (פירוש השם הוא אי הפיל, עקב צורתו של האי) ממוקם במזרח תאילנד, בערך 500 קילומטרים מבנגקוק, בקרבת העיר טראט ובדרום מזרחו נמצאת קמבודיה. קו צ'אנג הוא האי השני בגודלו בתאילנד אחרי פוקט ומשתרע על שטח של 429 קילומטרים רבועים . למרות גודלו, רק כחמשת אלפים תושבים מקומיים מתגוררים באי. פני השטח מיוערים והררים ברוב האי. כמו כן, אפשר למצוא בקו צ'אנג מגוון רחב של בעלי חיים שכולל בתוכו ציפורים, קופים, פילים ונחשים ועוד הרבה אחרים .
רוב תיירות האי מתרכזת בצידו המערבי של האי , אך חלק לא מבוטל מתושביו מתגוררים בצידו המזרחי ומתפרנסים מדיג וגידול קוקוסים ופירות שונים.
מזג האוויר בקו צ'אנג דומה מאוד לזה שבבירה בנגקוק שהזמן המומלץ לבקר שבאי הוא בין החודשים נובמבר ופברואר שהם החודשים עם הכי פחות משקעים אך מחירי הלינה עולים בהתאם, בין החודשים מרץ ומאי הטמפרטורות מאוד חמות והלחות עולה ובין החודשים יוני ואוקטובר זו העונה הגשומה בין החודשים הללו מחירי הלינה יורדים משמעותית וכך גם מספר המבקרים באי – חלק מהמקומות אף סוגרים בין יוני וסוף ספטמבר. הטמפרטורות הממוצעות ברוב ימי השנה נעות בין 30-35 מעלות צלזיוס במשך היום ובין 20-25 מעלות בלילה.
דרכי הגעה ומעבורות ????
ישנם מספר דרכים להגיע לקו צ'אנג:
טיסות – חברת התעופה בנגקוק איירוויז מפעילה שלוש טיסות יומיות משדה התעופה הבינלאומי של בנגקוק כאשר טיסת הבוקר יוצאת בשעה 9:00, טיסת הצהריים יוצאת בשעה 12:15 וטיסת הערב יוצאת בשעה 16:35. משך הטיסה הוא בין 45 דקות לשעה וכרטיס לכיוון אחד עולה בסביבות 3000 באט. בקו צ'אנג אין שדה תעופה וכל הטיסות נוחתות בשדה התעופה של טראט ומשם עוברים לרציף המעבורת לקו צ'אנג והאיים הסמוכים.
בחודש דצמבר 2010 בנגקוק איירוויז החלה להפעיל טיסה יומית מפוקט וקו סמוי לטראט כאשר כרטיס לכיוון אחד עולה בסביבות 6000 באט
אוטובוס ומיני וואן – אוטובוסים יוצאים במשך כל היום מבנגקוק לטראט, אוטובוסים ממשלתיים פירסט קלאס (ממוזג עם שירותים) יוצאים בכל שעה עגולה עד חצות מתחנת האוטובוס המזרחית אקאמאי ומתחנת האוטובוס הצפונית מוצ'יט (תדירות האוטובוסים גבוהה יותר נתחנת אקאמאי). משך הנסיעה לטראט הוא כ 4.5 שעות וכרטיס לכיוון אחד עולה 248 באט. האוטובוסים מגיעים לתחנה המרכזית בטראט ומשם יש לקחת סונטאו (מונית טנדר) לרציף המעבורת כאשר משך הנסיעה הוא כ 20 דקות והעלות לכיוון היא בסביבות ה 50 באט לאדם. ישנם גם אוטובוסים שיוצאים מרחוב הקאווסן בכל בוקר בשעה 8:00, מגיעים עד לרציף המעבורת וכוללים גם את עלות כרטיס המעבורת, מחיר לכיוון אחד הוא בסביבות 350 באט וכרטיסים אפשר לרכוש ברוב סוכנויות התיירות בקאוסן כאשר זמן הנסיעה הוא 6-7 שעות. פעמיים ביום יוצא אוטובוס מספר 999 מתחנת אקמאי ישירות לרציף המעבורת בשעות 7:45 ו 9:45 ומקו צ'אנג חזרה לבנגקוק בשעות 14:00 ו 16:00 כאשר עלות כרטיס לכיוון אחד היא 268 באט.
אוטובוס מספר 398 יוצא מנמל התעופה הבינלאומי של בנגקוק בשעה 7:30 ומגיע ישירות לרציף המעבורת כך שמי שנוחת בשעות הבוקר המוקדמות יכול ישר להתקדם לקו צ'אנג מבלי להיכנס לבנגקוק.
החל מחודש נובמבר יש שירות מיני ואן ישירות משדה התעופה בבנגקוק לרציף המעבורת בטראט כאשר עלות לכיוון אחד היא 308 באט וכוללת בתוכה גם טת הכרטיס למעבורת. כמו כן אפשר לקחת מיני ואן מהויקטורי מוניומנט בבנגקוק כאשר זמן הנסיעה דומה לזה של האוטובוס הממשלתי. אני ממליץ לאלו שמגיעים לבנגקוק בערב לקחת את אוטובוס הלילה שיוצא מבנגקוק לטראט כך שאפשר לישון במשך הנסיעה ומגיעים לטראט בזמן למעבורת הראשונה.
מוניות – שירות מוניות מבנגקוק ועד לרציף המעבורת לקו צ'אנג עולה בסביבות 2500 – 3000 באט לכל כיוון (אפשר להתמקח על המחיר, ויש לוודא שהמחיר כולל את כל עלויות האגרות של הכביש המהיר). משך הנסיעה הוא בערך 3.5 שעות.
מעבורות – רוב המעבורות יוצאות מאיזור לאם נגופ שבו שני רציפים עיקריים – סנטר פוינט ו או טאמאצ'אט, כאשר בשניהם המעבורות מעלות נוסעים וכלי רכב. המעבורת הראשונה יוצאת בשעה 6:00 והאחרונה בשעה 19:00. רציפי המעבורת בקו צ'אנג ממוקמים בצידו המזרחי של האי ומשך השייט במעבורת שיוצאת רציף בנטר פוינט הוא בערך שעה ובמעבורת שיוצאת מאו טאמאצ'את משך השייט הוא בסביבות 25 דקות. עלות המעבורת היא כ 100 באט לכיוון אחד ו 120 באט הלוך חזור , כאשר המחיר הזה כולל העלאת רכב מרציף סנטר פוינט וייתכן שיידרש תשלום נוסף להעלאת רכב ברציף או טאמאצ'את. כאשר מגיעים לקו צ'אנג פיזור לחופים השונים נעשה על ידי סונגטאו והעלות לכל חוף משתנה בהתאם למרחק. מהרציף לחופים הלבנים 50 באט, לקלונג פראו וקאי ביי 70 באט, ללונלי ביץ' 100 באט ולבנג באו 120 באט – המחירים הם לאדם לכיוון אחד.
התניידות בקו צ'אנג ????
בקו צ'אנג ישנו כביש אחד שמקיף את כל האי ועובר דרך כל החופים. בגלל שקו צ'אנג מאוד הררי ותלול הכביש מאוד מאוד מפותל ומסוכן.
אפשר להתנייד במספר דרכים:
רכב פרטי – אפשר כאמור להביא רכב על המעבורת ולהתנייד באמצעותו בקו צ'אנג.
קטנועים – מקומות רבים מציעים קטנועים להשכרה במחירים שנעים בסביבות 150-200 באט ליום. יש לציין שאין ביטוח שעל השכרת קטנועים וכל נזק שייגרם לקטנוע ישולם על ידי המשכיר. כמו כן, הכביש בקו צ'אנג הינו מאוד תלול ומפותל עם ירידות חדות וסיבובים מסוכנים, כך שנהיגה בקו צ'אנג בקטנוע הינה מסוכנת לכל מי שאינו יודע לנהוג בקטנוע , קו צ'אנג בהחלט אינו המקום להתחיל ללמוד נהיגה על קטנוע!
סונגטאו – טנדרים שבתא האחורי שלהם הותקנו ספסלים וגג. סונגטאו זמינים ברוב שעות היום ובשמחה יקחו אתכם למחוז חפצכם. עלות הנסיעה משתנה בהתאם ליעד אך נעה בין 50 ל 100 באט לאדם לכל כיוון. בשעות הערב הנהג ינסה לפעמים לקחת מחיר מופקע בטענות שונות , תרגישו חופשיים להתמקח וגם להגיד לא ולחכות לסונגטאו הבא
טרמפים – רבים מהמקומיים ישמחו להקפיץ אתכם אם זה בדרך
חופים בקו צ'אנג ????
כמו שציינתי, רוב החופים החוליים מתרכזים בצידו המערבי של האי אך גם בצידו המזרחי של האי אפשר למצוא חופים ממש מבודדים ולא מתויירים למי שמחפש לברוח לכמה שעות. יש לציין שבשונה מפוקט וקו סמוי השכרת אופנועי ים וספורט ימי מנוגדים לחוק מכיוון שקו צ'אנג מוכרז כשמורת טבע . יש לקחת בחשבון, במיוחד לאלו שמטיילים עם ילדים שהסחף בים הוא מאוד חזק ויש להיזהר מאוד כאשר נכנסים למים עמוקים.
חוף החולות הלבנים (וויט סנדז ביץ') – ממוקם כרבע שעה נסיעה מרציף המעבורת. זהו החוף המרכזי של קו צ'אנג ושם אפשר למצוא את המבחר הגדול ביותר של בתי מלון, מסעדות וחיי לילה. רצועת החוף, כמו שמו של החוף, מעוטרת בחולות לבנים, הינה רחבה מאוד וללא אבנים ברובו (חלקו הדרומי של החוף יותר מסולע) . החוף מחולק לשני אזורים – צפון ודרום שבשניהם ישנם מלונות רבים שממוקמים ממש על חוף הים. חוף החולות הלבנים מתאים במיוחד למשפחות עם ילדים ולמטיילים שמחפשים להינות מחוף נהדר אבל גם רוצים ציוויליזציה. המסעדות בחוף (חלקן ממוקם ממש על חוף הים) מאוד מגוונות ומגישות מבחר רב של אוכל, בין היתר אפשר למצוא מסעדות שמגישות אוכל תאילנדי, אוכל הודי, אוכל איטלקי, אוכל אמריקאי ועוד. רוב המסעדות מגישות גם ארוחת בוקר. פאבים, דוכני קניות , 7/11 ובנקים נמצאים בשפע בכל מקום ברחבי האיזור. בשונה מרוב חלקו של האי, אזור החולות הלבנים הוא יחסית שטוח ורכיבה על קטנוע יחסית בטוחה. בדומה לשאר תאילנד, אפשר לעשות מסאג' על חוף הים וסוחרים נחמדים ינסו למכור לכם את מרכולתם. מלון מומלץ בחוף הוא אלינה ריזורט – ממוקם ממש על חוף הים ויש גם בריכת שחייה.. ישנם מגוון של חדרים, שמתחילים ב 600 באט ללילה בחדר עם מזגן.

חוף קלונג פראו – ממוקם דרומית לחוף החולות הלבנים וכולל בתוכו את רצועת החוף הארוכה והרחבה ביותר באי. רצועת החוף מחולקת לשלושה חלקים על ידי הנהר שנוצר ממפל קלונג פלו שזורם לים. האיזור שקט בהרבה מחוף החולות הלבנים ומתאים לזוגות בירח דבש ואנשים שמחפשים שקט ונוף עוצר נשימה. ניתן להשכיר קייאקים על החוף ובעזרתם אפשר להגיע לאיים הקטנים והסמוכים קו פלי וקו יואק. ישנם מספר מלונות שממוקמים על החוף ומספקים כסאות חוף לאורחיהם, מומלץ להביא מגבת אם משתכנים במלון אחר.

חוף קאי באי – ממוקם בקצהו הדרומי של קלונג פראו ומתהדר ברצועת חוף לבנה באורך 2.5 קילומטר. קאי באי מציע נופים ציוריים של האיים הסמוכים לקו צ'אנג – קו פלי, קו מאן נוק, קו יואק וקו מאן נאי כאשר אל האחרון אפשר אפילו להגיע רגלית כאשר הגאות נמוכה. יש לקחת בחשבון שכאשר מתניידים רגלית על הכביש באיזור יש להיזהר מכיוון שהכביש מאוד צר ויש לשים לב לתנועה המתקרבת. קאי באי מומלץ במיוחד לאלו המחפשים שקט ורגיעה. לאחרונה החל תהליך של פיתוח באיזור קאי באי ונבנים מלונות יוקרה חדשים באיזור.
לונלי ביץ' – ממוקם דרומית לקאי באי, רצועת החוף קטנה יחסית והחול מרוכז בחלק הצפוני של החוף. שאר שטחו של החוף מסולע ולא נגיש ברובו. אם מסתכלים אחורנית מחוף הים נגלה נוף מדהים של הגבעות המיוערות של קו צ'אנג. לונלי ביץ הוא חוף של תרמילאים ומאוכלס ברובו בצעירים ועקב זאת רוב אפשרויות הלינה בחוף הם בגסט האוסים. ישנם שלושה מלונות שנמצאים על החוף עם החול ועוד כמה גסט האוסים על החלק המסולע.
האיזור המרכזי של האי נמצא היכן שעובר הכביש ושם מרוכזות המסעדות, רוב הגסט האוסים, 2 בתי מרקחת, סוכנויות התיירות ומספר קפה אינטרנט. כדי להגיע אל חוף הים יש ללכת מספר דקות. מחירי הלינה בלונלי ביץ' הם מהזולים בקו צ'אנג ומחיר לינה ללילה בגסט האוס מתחיל בסביבות 200 באט ללילה בחדר ללא מזגן. יש לקחת בחשבון שאין בנקים בלונלי ביץ והמקום הקרוב ביותר שבו ניתן להחליף כסף נמצא מספר דקות נסיעה בקאי באי אך ישנם מספר כספומטים שאפשר למשוך מהם כסף בעזרת כרטיס אשראי. ישנם מסיבות רבות – כל ערב במקום שונה, עם מופעי אש ומוזיקה אלקטרונית בעיקר שנמשכות עד שעות הבוקר המוקדמות, וגם כאן חוגגים את הפול מון. אני יכול להמליץ על שני גסטהאוסים בלונלי ביץ'. סיאם האט, ממוקם על חוף הים ומציע חדרי בונגולוס ממוזגים עם שירותים ומקלחת במחיר של 350 באט ללילה, יש לקחת בחשבון שבערבים יש מסיבות עד השעות הקטנות של הלילה אז לא מומלץ למי שמחפש שקט. ג'וי קוטג' – ממוקם על הכביש באיזור המרכזי של לונלי ביץ', החדרים נמצאים בתוך הג'ונגל ולא נדיר לראות איזה קוף יושב לכם על הכסא מחוץ לחדר בבוקר. חדר בונגולו ללא מיזוג (לא ממש צריך) עם עם מקלחת ושירותים מתחיל ב 200 באט ללילה. המקום מנוהל על ידי משפחה מדהימה ואדיבה שתמיד מוכנה לעזור. יש מסעדה שמגישה אוכל תאילנדי נהדר והם ישמחו לעזור להזמין אטרקציות וכל דבר אחר. בערב יש הופעה אקוסטית על ידי הבעלים ובמה פתוחה לכל מי שרוצה לנגן .
באנג באו – מפרץ באנג באו ממוקם בקצהו הדרומי של האי, במקום שוכן כפר דייגים ורציף סירות ארוך משם יוצאות כל האטרקציות הימיות והמעבורות לאיים הסמוכים קו מאאק וקו קוט. בבנג באו יש רצועת חוף קטנה שממוקמת בצידו המערבי של המפרץ אבל שחייה לא ממש מומלצת שם. ישנם מספר חדרי בונגולוס שבנויים על המים שאפשר ללון בהם ואם ארוחת פירות ים זה מה שאתם מחפשים אז בהחלט מומלץ לבקר באחת המסעדות הפזורות על הרציף. כמו כן, במקום נמצאות סוכנויות תיירות רבות שאפשר לרכוש מהם אטרקציות, טיולים וכרטיסי מעבורת. ישנו גם מגדלור נחמד ששווה ביקור וכמה תמונות.
אטרקציות ומקומות לבקר
בדומה לאיים אחרים בתאילנד, בקו צ'אנג מוצעות מגוון רחב של אטרקציות ופעילויות ימיות, יש לציין שבעונה הפחות מתויירת מספר חברות מפסיקות את פעילותן עד תחילת העונה המתויירת יותר כך שלא כל האטרקציות זמינות כל ימי השנה. בקו צ'אנג פזורות סוכנויות תיירות רבות ומומלץ להשוות מחירים ביניהם, יש לפעמים הבדלים של מאות באטים בין סוכנות לסוכנות לאותה אטרקציה בדיוק.

טראקים למפלים ונקודות תצפית באי : לא הרבה אנשים מגלים את פנים האי של קו צ'אנג אך זה בהחלט משהו ששוו
ה וכדאי לעשות . מדריך מורשה דובר אנגלית בשם טאן ישמח לקחת אתכם לטיולים ברמות קושי שונות. כיום מוצעים מסלולי טיולים שונים:
טיול למפל קלונג סון . בטיול עוברים דרך מטעי פירות ומטפסים אל פסגת הר בגובה 500 מטרים מעל פני הים לנקודת תצפית מדהימה על כל האי (ארוחת צהריים מוגשת), לאחר מכן יורדים אל נחל ומפל קטנים שם אפשר לרחוץ ולהתרענן לפני שחוזרים בחזרה אל בית המלון.
מסלול קלונג פראו – טיול זה מתאים במיוחד לאלו שמשתכנים באיזור קלונג פראו וקאי באי ולא רוצים להיגרר בסונגטאו לחלק אחר של האי. מתחילים את המסלול בכפר קלונג פראו, עוברים דרך מטעי פירות ומשם מתחילים לטפס אל פסגת הר ממנה נשקף נוף עוצר נשימה של חוף קלונג פראו וקאי באי. ארוחת צהריים מוגשת ואז מתחילים לרדת לכיוון מעיין מים שם אפשר לשחות ולהתרענן לפני שחוזרים בחשרה
לקלונג פראו.
טראק לקאו ג'ום – הטיול מתאים לאלו שבאמת בכושר, משך הטיול הוא כ7 שעות. במהלך הטיול מטפסים על מספר הרים ומסיימיםבפסגת קאו ג'ום הנמצא כ 630 מטר מעל חוף החולות הלבנים משם נשקף נוף מדהים. הטיול הינו קשה ומומלץ באמת למי שיכול להתמודד עם הליכה קשה.
את טאן אפשר להשיג בטלפון 089-645-2019 ומומלץ לתאם מראש – עדיף להתקשר בשעות הערב.
צלילות ושנירקולים – אתרי הצלילה שבקו צ'אנג הם מהיפים בתאילנד ובתי ספר לצלילה מציעים קורס צלילה ברמות שונות בקו צ'אנג שבסופו מקבלים תעודה, חלק מהקורסים נערכים בקו וואי הסמוך. טיולי שניקרול חצי יומיים (מחיר: 500 באט לאדם) שיוצאים ממפרץ בנג באו מוצעים גם הם וכוללים מראות תת ימיים של שמורות האלמוגים הסמוכות לאי, רוב טיולי שהנירקולים כוללים ארוחת צהריים, העברות מהמלון ומשקפת.
טיול 4 האיים (איילנד הופר) – טיול יומי לארבע איים הסמוכים לקו צ'אנג (בדומה ל 7 האיים בפוקט), הטיול יוצא ממפרץ באנג באו ומתבצע בסירה יחסית גדולה ובכל עצירה אפשר לרדת לחוף, לשחות ושנרקל (משקפות מסופקות על הסירה). ארוחת צהריים בדרך כלל כלולה במחיר ואפשר להזמין את הטיול בכל סוכנות תיירות באי. מחיר הטיול בסביבות 900 באט.
קורס בישול תאילנדי – לכל מי שרוצה ללמוד בישול תאילנדי, מספר מקומות באי מציעים קורס שנע בין יום לארבעה ימים שבו לומדים על האוכל המקומי ואיך להכין אותו. אני אישית ממליץ על קורס הבישול בגסט האוס בשם ג'וי קוטג' בלונלי ביץ' (250 באט – קורס יומי)
0טיול למפלים – אפשר להגיע למפל קלונג סון עצמאית, כניסה לאתר עולה 200 באט (תאילנדי משלם 20) שם אפשר לשכשך במים ולהנות מהמפלים
טיול אופניים – אפשר להשכיר אופניים ולטייל בשביל שמיועד לאופניים באיזור מפרץ באי לאן (מעט דרומית ללונלי ביץ') המסלול עובר מתחת למצוקים ונגמר בחוף באי לאן שמציע נוף נחמד של המפרץ.
האי השני בגודלו בתאילנד,אחרי קו סמוי.נמצא בתחילתם של קבוצת איים הנקראים מו סי.
במרחק 5 שעות נסיעה לערך מבנגקוק ו-45 דקות טיסה לשדה התעופה בטראט.
משמש כמקום מרכזי לדייגים מכל תאילנד,עכב רמת הדגה הגבוהה באזור.
חלק גדול ומרכזי,באי,הינו ג'ונגל טבעי שעדיין לא נהרס.
קיימים שבילי הליכה רבים באי,שעדיין אינם מפותחים,מה שנותן חיבור מקסים לטבע.שימו לב כי בחודשים מאי – סוף אוגוסט,השבילים חלקלקים ומסוכנים.
טיולים באי :
1. נסיעה + טיול רגלי למפל המים Tan Ma Yom
2. טיול ושחיה למפל Khlong Plu
מחיר כניסה: 200 באט לאדם – יש ברחבת הכניסה חנות עם מוצרים בסיסיים ושירותים.
לאחר הליכה של כעשרים דקות מגיעים למפל.
3.ביקור בכפר הדייגים Bang Bao
משם אגב יוצאות הספינות לטיולי השייט או הצלילה באיזור.
4.טיולים ואטרקציות נוספים כגון:
טיול סביב האי.
שחיה עם דולפינים ומופע.
משחק פיינט בול.
טיול קייאקים.
מצנחי רחיפה.
ספורט ימי.
קורס בישול.
רכיבה על פילים .
טיול דיג.
צלילות.
טרקטורונים.
ארבעת האיים – קו צ'אנג
שמות האיים koh yak, koh rurg, koh loan, koh wai
המחיר: 500 – 1,000 באט לאדם,תלוי בעונה.
התוכנית: ב – 8:30 איסוף מהמלון בטנדר לנסיעה בת חצי שעה עד לפיר באן בואה שנמצא בנקודת האי הדרומית משם יוצאות כל הספינות.
בספינה יש פינת שתייה חופשית (קפה, תה ומים) השייט כולל א.צהריים, ואחר כך פירות ויותר מאוחר עוד מנת פירות קטנה עם שרימפסים.
באי הראשון עצירה בתוך המים, שם יורדים לשנירקול בריף.
באי השני יורדים לחוף נקי וצלול לשחייה.
באי השלישי עוצרים באמצע המים לשנירקול.
ובאי הרביעי יש חוף רחצה וריף + ריזורט עם בונגלו לתיירים, מקום מבודד ושקט מאוד.
כל עצירה וירידה למים היא לשעה.
חוזרים מהטיול לפיר בסביבות חמש והטנדרים מחזירים כל אחד למלון שלו
המחיר כולל את הציוד, משקפת ושנורקל ולמי שמעוניין, תמורת 150 באט יש אופציה להשכיר על הספינה סנפירים.
עלות השכרת קטנוע: 200 באט ליום.
מקבלים קטנוע עם מיכל דלק מלא ויש להחזיר אותו באותו מצב.
הערה חשובה: הכביש באי הינו דו מסלולי צר. יש עליות ומורדות תלולים ופניות חדות ומסוכנות. לא מומלץ למי שאין לו נסיון ברכיבה על אופנוע.
מצ"ב תמונות + מפת האי.
תבלו
קרדיט למשה צ'אנג מאי*****************