איי סימילאן – Similan Islands

Image result for Similan Islands

איי סימילאן Similan Islands

איי סימילאן הם קבוצה של 11 איים בים אנדמן, ממוקמים 92 ק"מ צפונית- מערבית לפוקט, במרחק של כ-50 ק"מ מחופי עיירת הקיט קאו לאק ודרומית למינאמר (בורמה). השם "סימילאן" משמעותו הספרה 9 בשפה המלאזית, כמספר האיים בקבוצה: Koh Huyong, Koh Payang, Koh Payan, Koh Miang, Koh Ha, Koh Payu, Koh Hok, Koh Similan, Koh Bangu. בשנת 1998 הוחלט לצרף גם את האיים Koh Bon ו- Koh Tachai, וכך הפך הארכיפלג ל-11 איים.

איי סימילאן נחשבים לאחת מקבוצות האיים היפות והייחודיות ביותר בכל תאילנד, ולאחד מעשרת אתרי הצלילה הטובים בעולם. בניגוד למראה המוכר של איים במפרץ פאנג נגה וקראבי, המאופיינים בסלעי אבן גיר, איי סימילאן בולטים בזכות נוכחותם של סלעי גרניט בצבעים שונים, ובעיקר בצבע לבן. תהליך היווצרות הצבעים השונים התרחש על פני מיליוני שנים, בהן התפרצה לבה בוערת מתוך הר געש, נחתה על האדמה ובים, והמים קיררו ושייפו אותה לצורתה היום. במהלך תקופה זו, נוצרו האיים עצמם וכן מערות תת קרקעיות ושוניות מצופות אלמוגים, שהיום מאכלסות אלפי סוגי בעלי חיים תת ימיים.

האיים הוכרזו כשמורת טבע על ידי ממשלת תאילנד בשנת 1982. למרות שלכל אי יש שם, נהוג ונוח יותר להתייחס אליהם במספרים. מבין 11 האיים, הכניסה לתיירים מותרת רק ל-8 מהם. וגם זה רק במהלך 6 חודשים בשנה, בין החודשים נובמבר- אפריל, על מנת להגן על האלמוגים והטבע סביבם, שמצבם הדרדר מאוד בשנים האחרונות.

האיים:

אי מספר 1- קו הויונג– לאי יש את רצועת החוף הגדולה ביותר, אך הכניסה למבקרים אסורה, בגלל שהאי הוא אזור מוגן, בו צבי ים מטילים את ביציהם. ניתן לקחת סיור לאזור ולצפות בחוף, ואולי יתמזל מזלכם לראות הטלה בלייב. עומק המים עבור צוללנים הוא בין 5-18 מטר. האי מוקף שוניות אלמוגים ושוקק חיים ימיים.

אי מספר 2- קו פאיינג– אותו הנוהל כמו אי מספר 1, הכניסה אסורה. עומק המים עבור צוללנים הוא בין 16-20 מטר. כאן תוכלו לצפות בסלעי הגרניט הענקיים מונחים מתחת למים.

אי מספר 3- קו פאיין– הכניסה לאי אסורה, כמו באיים 1 ו-2. תנאי צלילה דומים לאי מספר שניים, ידוע כריף הכרישים ועיר הסלעים התת ימית. האי שייך למשפחת המלוכה התאילנדית.

אי מספר 4- קו מיאנג– האי השני בגודלו מבין כל האיים. באי שוכנת מנהלת הפארק, מקומות לינה (בונגלוס ואוהלים) ופעילויות חופים. יש פה גם לא מעט זני חיות מיוחדים במינם כמו סרטן קרקע הררי שעיר רגליים שמשמיע ציוץ של אפרוח. זהו יעד נוח למי שמעוניין לצאת לטיולי צלילה ושנרקול באיים הסמוכים. אתרי הצלילה סביבו הם בעומק 18-30 מטר. בעומק של כ-25 מטר תמצאו אלמוגי ספוג בכל מיני צבעים, דגי טונה, דגי מלאך, ברקודות וכרישי נמר.

אי מספר 5 ו-6- קו הא וקו הוק- שני האיים כמעט זהים לאי מספר 4, אבל לא מיושבים, והצלילות כאן דורשות אומץ, בגלל הזרמים והסחף של הים.

אי מספר 7- קו פאיו– עומק המים סביב האי נע בין 18-23 מטר והתנאים מתאימים לתלמידי צלילה. ניתן לראות כאן צבי ים וכרישי נמר קטנים.

אי מספר 8- קו סימילאן– האי הגדול ביותר מבין 11 האיים. יש בו שירותי תיירות ומקומות לינה. חלקו הדרומי קרוי ראש הפיל, בצפון האי סלעי הצבים וריף הפנטסיה. גובה ההרים באי הוא 228 מטר. המים סביב האי מאופיינים בסלעים בצורות שונות, אלמוגים וחיים ימיים מגוונים ומרשימים. עומק המים נע בין 8-25 מטר.

אי מספר 9- קו באנגו- האי הצפוני ביותר. עומקי הצלילה נעים בין 8-15 מטר בלבד. כאן אפשר להיתקל בכרישי לוויתן, מדובר בכריש ענק אבל לא מזיק, עם נקודות לבנות על גבו השוחה עם פה פתוח, כדי לתפוס כמה שיותר אוכל. יש כאן גם דגי מנטה, דגים שטוחים ומשולשים, עם גב שחור ותחתית לבנה, אשר שוחים גם הם עם פה פתוח. באופן כללי, רצוי לא לעמוד בדרכם של דגי המנטה וכרישי הלוויתן כאשר הם שוחים עם פה פתוח.

הגעה

הכניסה לאיים מותרת רק במהלך כ-6 חודשים כל שנה, בערך מסוף אוקטובר ועד סוף אפריל, התאריכים משתנים משנה לשנה, בהתאם למזג האוויר. ההגעה אפשרית בסירה מקאו לאק או מפוקט (200 באט). משך ההפלגה היא כ-3 שעות, בסירת מנוע מהירה כשעה.

ניתן להזמין טיול של יום שלם עד ארבעה ימים, דרך אחת החברות בפוקט או בקאו לאק, זאת האופציה הקלה והנוחה ביותר לבקר באיים. טיול יום בסירת מנוע מהירה יעלה כ-3000 באט, ויכלול ביקור בכמה מהאיים, צלילות וארוחות. במידה ובחרתם טיול של מספר ימים, הלינה תתאפשר בספינה איתה תעשו את ההפלגה. מדובר בספינות גדולות יחסית, שמצוידות בכל הפינוקים כמו אוכל מעולה, סיפוני צלילה ושיזוף ועוד. ניתן ללון גם באיים עצמם (מספר 4 או 8), אך בתנאים יותר בסיסיים, באוהלים או בונגלוס.

מחיר: הכניסה לאיי סימילאן מותנית בתשלום חד פעמי של 500 באט. צוללנים נדרשים להוסיף עוד 200 באט, עבור כל יום צלילה.

פרטים נוספים באתר הרשמי: similan-islands

 

 

 

תגובות