חוות שיקום לפילים

חוות שיקום פילים

הפיל הוא אחד מסמליה הבולטים של תאילנד, כבר דורות רבים. מלבד היותו חיה לאומית, לפיל יש חשיבות רבה בדת הבודהיסטית, בתרבות ובמסורת. אולם במציאות חייהם של הפילים בתאילנד קשים. ב-40 השנים האחרונות כמות הפילים בתאילנד הצטמקה מ-6000 ל-3200, וברור שלא מדובר בתהליך טבעי. היום, מותר להשתמש בפילים לצורכי תיירות בלבד, בניגוד לעבר, שהשתמשו בהם גם בחקלאות ובתעשייה כדי לכרות עצים למשל, אך עדיין, גם בתיירות, נגרם המון סבל לחיה האצילית הזאת. כמעט כל התיירים המגיעים לתאילנד כוללים בין האטרקציות, גם רכיבה על פילים. ניתן לראות מופעים קרקסיים למיניהם בהם פילים מציירים, משחקים כדורגל, מושיטים את החדק לטיפ ועוד. אחרי יום מפרך של אילוף ושעשוע תיירים, הפילים נכלאים במכלאות קטנות וצפופות, עד היום למחרת. כל אותם פילים המנוצלים לטובת תעשיית התיירות עוברים אילופים אכזריים, שכוללים הכאה במקל ארוך עם מסמר בקצה. אל תאמינו למאלפים שטוענים שזה לא כואב בגלל העור העבה של הפילים- זה כואב, זה מבזה את החיה המדהימה הזו, ואין שום דבר טבעי בחיה שנאלצת למלא פקודות.

בשנים האחרונות, המודעות להתעללות בפילים, הולכת וגדלה. כתוצאה, קמות חוות לשיקום פילים שעברו התעללות או שימשו לצורכי חקלאות ותיירות. המטרה של אותן החוות היא להציל את הפילים מחיי ניצול והתעללות, ולקדם פרויקטים של מתן טיפול רפואי והשבתם של הפילים, אל הטבע. בחוות השיקום מתייחסים לפילים בכבוד המגיע להם, והמבקרים יכולים להתנסות בטיפול, רחצה והאכלה של בעל החיים המרשים הזה. שימו לב לכל חווה חוקים וכללים משלה, חלקן יותר מתירניות ומאפשרות רכיבה של אדם אחד על גב הפיל (כמובן ללא כסא העץ שמרכיבים על גבו של הפיל), וחלקן פועלות על פי סטנדרטים מחמירים יותר, ולא מאפשרות שום פעילות שאינה טבעית לפיל. המחירים בחוות השיקום משתנים בהתאם לחווה, לכמות הימים שאתם מעוניינים לשהות בה ולסוג הפרויקט בו תיקחו חלק. מומלץ לשריין ביקור כמה שיותר זמו מראש, שכן מצמידים לכל פיל מבקר אחד בלבד. כמה חוות שיקום כאלה, בהן תוכלו לבקר:

שמורת הפילים  (Elephant Nature Park)

שמורה זו ממוקמת במרחק של כשעה נסיעה מצ'אנג מאי ומטרתה היא הצלת פילים, דאגה לרווחתם והענקת טיפול מסור ואהב. בשמורה גם מתקיים פרויקט התנדבות להשבת הפילים לטבע. כאן הסטנדרטים מחמירים וגם רכיבה על הפיל, על כל הכרוך בה, נתפסת כפסולה ולכן אינה מתקיימת פה.

עבור תיירים, ביקור ליום מלא כולל רכישת מזון לפילים, היכרות עמם, האכלתם, רחצתם בנהר והרצאה שניתנת על ידי הצוות המקצועי שמסבירה את המצב בו שרויים הפילים בתאילנד, ואת מאמצי הסיוע להצלתם. המחיר ליום כזה הוא 2500 באט למבוגר, ו-1670 באט לילד.

קיימות חבילות ארוכות יותר, של יומיים או ארבעה ימים, במסגרתן מעמיקים את הקשר עם הפיל. במהלך התקופה, הלינה היא בבקתות בסיסיות בפארק, אך יש מים חמים.

ישנן גם חבילות התנדבות של שבוע, שבועיים או חודש, שיכולות להתאים לאוהבי החיות. במהלך ההתנדבות, המתנדבים מתנסים בכל הכרוך בטיפול בפיל, החל מרחצה והענקת טיפול רפואי, ועד ליווי פיזי של הפיל לכל מקום אליו צריך להגיע, וזוכים להכיר את אורח החיים של הכפריים באזור.

לפרטים נוספים באתר: https://www.elephantnaturepark.org/

חוות Patara 
חוות פטרה הינה חווה אקולוגית ותיקה ומוכרת, הממוקמת בכפר האנג-דונג, במרחק של כ-45 דקות נסיעה מצ'אנג מאי. החווה הוקמה במטרה להציל פילים מקרקסים וממחנות נצלניים למיניהם ולספק להם סביבת חיים הולמת, תוך טיפול מיטבי ודאגה לרווחתם. לא מעט פילים שוקמו כאן והושבו אל הטבע בהצלחה. החווה מציעה תכנית שמאפשרת למבקר לאמץ פיל ליום אחד, שמטרתה להגביר את הקִרבה ויחסי הכבוד והאמון בין האדם לפיל.

יום האימוץ מתחיל בבוקר, כאשר מגיעה הסעה לאסוף אתכם מהמלון. בדרך לחווה תעברו בשוק מקומי כדי להצטייד בפירות וירקות עבור הפיל שלכם. עם ההגעה לחווה, תלמדו את ההיסטוריה של הפילים בתאילנד וכיצד לטפל ולאבחן את הפילים, החל ממצב בריאותי ועד מצב הרוח שלהם. לאחר היכרות עם הפיל המאומץ שלכם, והאכלתו, תיקחו אותו לנהר לשטיפה, ואחר כך תצאו עמו לרכיבה דרך שדות אורז. בדרך עוצרים לנשנש קני סוכר, משתכשכים במפלים ואוכלים ארוחת צהריים בתנאי שטח על עלי בננה. במהלך כל היום הצוות מתעד את החוויות שלכם ובסוף היום תקבלו דיסק עם תמונות וסרטונים. העלות של ביקור כזה היא 5800 באט, והתשלום מועבר כתרומה לבית החולים לפילים ולפרויקט השבת הפילים לטבע. החוויה אומנם קצת יקרה, אך כל כך מעצימה וכול כולה למטרה טובה. לפרטים נוספים באתר: http://www.pataraelephantfarm.com/

Baanchang Elephant Park 

החווה ממוקמת במרחק של כשעה נסיעה מצ'אנג מאי ופועלת להצלת פילים מתנאי חיים מחפירים, תוך יצירת סביבה שתספק להם איכות חיים ויחס של כבוד ואהבה.

גם כאן, ביקור בן יום אחד מתחיל באיסוף מהמלון. בדרך עוצרים בשוק מקומי כדי לרכוש מזון עבור הפילים, בליווי הסברים על תזונתם. עם ההגעה לחווה, מקבלים ציוד מתאים ועורכים מפגש עם הפיל, שכולל האכלה, ליטופים וחיבוקים איתו. בהמשך מקבלים הסברים על אופן ההתנהלות מולו, ולאחר תרגול קצר, יוצאים לרכיבה על גבו. לאחר הרכיבה נכנסים עם הפיל לאגם לשטיפה, ולאחריה אפשר להתקלח במקלחות עם מים חמים ולאכול ארוחת צהריים. גם כאן, מהלך היום מתועד על ידי הצוות במצלמות שלכם למזכרת. עלות החוויה של יום כזה היא 4200 באט.

במידה ותחליטו להישאר כאן כמה ימים נוספים, תוכלו להעמיק את חווית ההיכרות עם הפיל המאומץ שלכם, ולהתאמן על מה שלמדתם ביון קודם. התנאים כאן בסיסיים למדי, אבל הבונגלוס נקיים ויש מקלחת עם מים חמים. לפרטים נוספים: http://www.baanchangelephantpark.com/

עוד חוות מומלצות בצפון

Thai Elephant Conservation Center – http://www.thailandelephant.org/en/

Woody Elephant Training- http://www.woodyelephanttraining.com/

Thai Elephant Homehttp://www.thaielephanthome.com/

Ran-Tong Elephant Traininghttp://rantongelephant.com/

YOUGI MAHOUThttp://www.yogimahout.com/

Elephantstay – the Royal Elephant Kraal

כפר הפילים הזה ממוקם במרכז תאילנד, באיוטאייה, כשעת נסיעה מבנגקוק. משך השהיה המינימלי בחווה הוא שלושה לילות ושני ימים, במהלכם המבקר מאמץ פיל משלו ואחראי לטיפול המלא בו, שכולל האכלה, הליכה ושטיפה בנהר, וניקוי הצרכים של הפיל, כל זאת בליווי המהוט וצוות המתנדבים של המקום. בכפר, פועלת תוכנית לרבייה וילודה כך, שיש סיכוי טוב שתוכלו להשתעשע את פילונים קטנים. פיל שמאומץ על ידי זוג, יקבל טיפול מכל אחד בתורו, והרכיבה לנהר תתאפשר כל פעם רק לאחד מהם. כאן לא מאפשרים ליותר מאדם אחד לרכב על הפיל בו זמנית.

הלינה היא בבונגלוס נוחים, עם מים חמים, הממוקמים בתוך הכפר. מחיר החבילות מתחיל מ-12,000 באט לאדם. החווה פועלת ללא מטרות רווח וכל הכנסותיה מופנות לטיפול בפילים ורווחתם.

לפרטים נוספים: http://elephantstay.com/

Elephant Hills Elephant Experience

חוות אלפנט הילס הינה חוות שיקום בדרום תאילנד, הנמצאת באזור שמורת קאו סוק. המטרה של המקום היא לדאוג לרווחת הפילים בשמורה, תוך עידוד היכרות ויחסי אמון וקרבה בין האדם לפיל. גם כאן, הרכיבה על גבו של הפיל נתפסת כפסולה. במהלך הביקור בחווה תזכו להכיר את הפיל והמהוט (האב המאמץ שלו) מקרוב, תועלו לשתול גידולים שונים המשמשים כמזון לפילים, להאכילו ולקרצף אותו באמצעות מברשת וצינור מים. החבילות כאן מתחילות מיומיים ומעלה, ומשלבות מגוון פעילויות נוספות ולינה באוהלים נוחים עם מקלחת חמה, קומקום חשמלי ועוד. מחיר החבילות מתחיל מ-8000 באט. לילדים יש הנחה משמעותית. לפרטים נוספים: http://www.elephanthills.com/

תגובות