מפרץ פאנג נגה – Phang Nga Bay

Image result for Phang Nga Bay.

מפרץ פאנג נגה Phang Nga Bay

מפרץ פאנג נגה הוא מפרץ בים אנדמן, ששטחו 400 קמ"ר, המצוי צפונית למצר מלאקה, בין האי פוקט לבין דרום תאילנד.

בשנת 1981 הוכרז אזור המפרץ כחלק מהפארק הלאומי אאו פאנג נגה, בשל נופיו הכוללים צוקי אבן גיר מרשימים, המתרוממים אנכית מתוך המים, עטופים בצמחיה ירוקה. ההכרזה היא בהתאם לאמנת רמסר שלפיה הפארק הוא אזור ביצה מוגן בעל חשיבות בינלאומית. במפרץ 42 איים קטנים, עליהם יערות גשם בהם 28 זנים של עצי מנגרוב הגדלים בביצות. בין האיים שוניות אלמוגים רבות, שהופכות את האזור לאתר צלילה מהיפים בעולם.

בפארק הלאומי מתגוררים 88 מיני ציפורים, 82 מיני דגים, 18 מיני זוחלים, 3 מיני דו חיים ו-17 יונקים, בהם גם תחש המשכן המצוי בסכנת הכחדה. בנוסף, הפארק מגן גם על מספר קהילות מקומיות של צועני ים מוסלמים ועל כפרי הדייגים הייחודיים בהם הם מתגוררים (הממוקמים על כלונסאות לצידי החוף).

מפרץ פאנג נגה הוא אחד האזורים הכי יפים במזרח הרחוק. הוא התפרסם לאחר יציאת סרטו של ג'יימס בונד, "האיש בעל אקדח הזהב", והפך במהירות לאחת האטרקציות כי מתויירות בתאילנד. האי המפורסם בו צולם הסרט נקרא Koh Tapu, עשוי כולו מסלע מונוליט, מתנשא לגובה של 20 מטר, עם היקף של כ-40 מטר, וניצב על בסיס בקוטר של כ-5 מטר. סביבו ניצבים כפסלים צוקים גבוהים המכתרים אותו מסביב.

אי נוסף בו מומלץ לבקר הוא קו פאני, Koh Panyee, אי של צועני ים שהכפר שלהם בנוי כולו על כלונסאות בתוך המים. האי הונג והאי קיאן ידועים במערות בהן יש ציורי קיר של חיות וסירות מהמאות שעברו. באי קו מאק, שנמצא בחלק הצפוני של שרשרת האיים, מתגוררת קהילת דייגים קטנה, ששימרה מנהגים ואורחות חיים מסורתיים.

רוב האיים במפרץ מעולם לא היו מיושבים ואינם מיושבים עד היום. בחלק מהאיים מצויות מערות ידועות ובחלקם מערות חבויות שטרם ראו עיניו של אדם, לאיים ניתן להגיע אך ורק בעזרת כלי שייט.

הגעה

מפרץ פאנג נגה נמצא 94 ק"מ צפונית לפוקט ונחשב לאחד המקומות היפים בעולם. על מנת לצאת לטיול במפרץ, יש תחילה להגיע לפוקט, בטיסה, אוטובוס או רכבת. מפוקט ניתן להזמין טיול יום מאורגן, שכולל ארוחות, שתייה, ציוד צלילה ומדריך, בכל סוכנות נסיעות באי. או לעלות באופן עצמאי על סירה, מעבורת או סירת מנוע מהירה. במידה ובחרתם לעשות את הטיול באופן עצמאי יש לדאוג להביא אוכל, מים, ציוד צלילה למי שרוצה ועוד פריטים שתצטרכו במהלך הטיול. בשעות הערב, מומלץ לחזור לפוקט, כי אין אפשרויות לינה באיים.

הטיול המאורגן, שנקרא גם טיול "4 האיים" כולל שייט במפרץ בו תוכלו לצפות בטבע פראי ובנופים עוצרי נשימה. לאורך השייט תראו עשרות עמודי סלע מרהיבים, קטנים וגדולים, רצף של איים קטנים מכוסים יערות טרופיים עם צמחיה מגוונת, תיהנו משייט בסירות קנו בתוך המערות המופלאות, שנוצרו משילוב של גלי הים ואיים גירניים, צלילות, ביקור בכפר דייגים וארוחת צהריים.

אופציה נוספת היא להגיע לעיר פאנג נגה עצמה ושם לשכור את אחת מסירות הדייגים, שעברה "הסבה" לסירה תיירותית, ממזח Tha Don, המרוחק כ-10 ק"מ מהעיר. אופציה זאת זולה יותר מאשר הגעה מפוקט, וגם מומלצת יותר עבור כאלה שהפלגה ארוכה לא עושה להם את זה.

 

 

תגובות