סוקותאי – Sukhothai

Image result for ‫סוקותאי‬‎

סוקותאי

לעיר העתיקה סוקותאי שמור מקום של כבוד בקרב העם התאילנדי. סוקותאי, הממוקמת בצפון תאילנד, מרחק של כ-5 שעות נסיעה דרומית לצ'אנג מאי, מתחלקת לסוקותאי העתיקה וסוקותאי החדשה. סוקותאי העתיקה, מאנג קאו (Meuang Kao), המשתרעת על פני 45 קמ"ר, הוכרזה כאתר מורשת עולמית על ידי אונסק"ו. כאן נוסדה הממלכה התאית הראשונה, בשנת 1238, והעיר שימשה כבירתה. גולת הכותרת של העיר הם המבנים והמקדשים העתיקים, אשר השתמרו במשך מעל ל-700 שנה.

לממלכת סוקותאי חשיבות רבה בהיסטוריה של העם התאילנדי שכן מלך סוקותאי הראשון היה זה שאיחד את המחוזות וליקט וערך את השפה התאית שעד לימיו הייתה אוסף של ניבים פזורים ולא מאוחדים. העוצמה של סוקותאי נמשכה בסביבות 200 שנה ולאחר שהיא הלכה ודעכה היא החלה להיות נתונה למרותה של ממלכת איוטאיה. תקופת סוקותאי אופיינה בחיים יציבים ושלווים. מלכי סוקותאי היו ידועים בנאורות ובליברליות שלהם. היחסים עם שכניה, כולל סין, היו טובים, האומנות התפתחה והבודהיזם תפס את מקומו כדת הלאומית. בדעיכתה, העיר הלכה ונחרבה עד ש"נתגלתה" מחדש על ידי האיש שלימים יהיה המלך ראמה ה-4.

היום, סוקותאי העתיקה היא מעיין מוזיאון ענק, עם שרידים של כ-190 ארמונות, מקדשים ומבנים שונים. אין כאן כל מקומות לינה או שירותים תיירותיים (מסעדות, בתי קפה, מלונות וכד'). ניתן להגיע לסוקותאי באמצעות טיולי יום עצמאיים או מאורגנים מהעיר סוקותאי החדשה ולחזור אל העיר החדשה לעת ערב. את הסיור ברחבי סוקותאי הישנה ניתן לעשות ברגל או באופניים. ניתן גם לשכור מעין רכב ממנוע (סוג של קארטינג) ולהתנייד שם ממקום למקום בצורה נוחה.

סוקותאי החדשה ממוקמת במרחק של כ-12 ק"מ מסוקותאי העתיקה. ניתן להגיע מסוקותאי החדשה לעתיקה באוטובוס (משך נסיעה חצי שעה), במחיר של 20 באט. הכניסה לאיזור המרכזי עולה 40 באט, כניסה לכל אחד מהאזורים המשניים ולמוזיאון עולה 30 באט. ניתן לרכוש כרטיס משולב לכל האזורים במחיר של 150 באט. אלא אם אתם חובבי ארכיאולוגיה, ניתן להסתפק באזור המרכזי והמוזיאון בלבד.

הגעה והתמצאות

סוקותאי נמצאת במרחק של כ-430 ק"מ מבנגקוק. הרבה מבקרים נוטים לוותר על הביקור בעיר בגלל ריחוקה מהערים המרכזיות בתאילנד. מי שכן מגיע לרוב עובר כאן בדרכו מצ'אנג מאי או אל צ'אנג מאי.

דרכי הגעה:

טיסה– שדה התעופה הקרוב ביותר ((THS נמצא 27 ק"מ מסוקותאי, אליו מגיעות טיסות פנימיות ישירות מבנגקוק (שדה התעופה שייך לבנגקוק איירויז). ישנן שתי טיסות ביום, אורך הטיסה כשעה ורבע. משדה התעופה ניתן לקחת אוטובוס או מונית (300 באט). אופציה נוספת היא לטוס לצ'אנג מאי ומשם לקחת אוטובוס לסוקותאי (משך הנסיעה כ-6 שעות).

רכבת– בסוקותאי אין תחנת רכבת אך ניתן לקחת רכבת מצ'אנג מאי או בנגקוק לתחנת Phitsanulok, הנמצאת 50 ק"מ ממזרח לסוקותאי. משך הנסיעה משני היעדים הוא כ-7 שעות. מתחנה זו יש להמשיך באוטובוס של שעה לסוקותאי.

אוטובוס– אוטובוסים לתחנה המרכזית של סוקותאי מגיעים מבנגקוק (7 שעות), צ'אנג מאי (6 שעות) וצ'אנג ראי (9 שעות). מחירה של נסיעה מבנגקוק, מהתחנה הצפונית, באוטובוס ממוזג היא בין 220-420 באט. מצ'אנג מאי 240 באט. מ- Phitsanulokכ-60 באט, ומשך הנסיעה הוא כשעה, וממה סוט כ-200 באט, ומשך הנסיעה הוא כשלוש שעות.

סוקותאי עצמה מלאה בסונגטאו ובטקטוקים, והם הדרך המומלצת להתנייד בעיר. מחיר נסיעה מהעיר לאתר העתיקות יעלה כ-20 באט בסונגטאו לכל כיוון או 300/600 באט לטוקטוק צמוד לחצי יום/יום שלם בהתאמה.

שני האזורים התיירותיים המרכזיים של העיר הם רחוב Jarodvithi Thong ממערב לנהר והדאונטאון של העיר ממזרח לו. מרכז התרמילאים נמצא ליד גשר  .Phra Ruang

בית החולים של סוקותאי, שנקרא Sukhothai Hospital, נמצא בכתובת: 139/2  Ban Kluai, Mueang Sukhothai District, Sukhothai. טלפון: +66 55 610 903. בית החולים אינו פועל 24 שעות ביממה, ויש לבדוק את שעות הפעילות לפני ההגעה. לטיפולים מורכבים מומלץ להגיע לבתי החולים בבנגקוק.

על מנת להגיע לסי סאטצ'נאלאי (Si Satchanalai), עיר עתיקה נוספת, שנחשבת לאחותה של סוקותאי ובה נמצא גם מקדש צ'אנג לום, מומלץ לשכור מיני- ואן ליום שלם. ניתן גם לקחת אוטובוס ממשלתי מהשוק העירוני של סוקותאי החדשה או להזמין יום טיול המלונות והגסט האוסים. סי סאטצ'נאלאי נמצאת 60 ק"מ צפונה מסוקותאי, והינה חלק ממלכת סוקותאי. ההנחה היא שהעיר הייתה מוקד מסחרי חשוב בין סוקותאי לסין.

אוכל וחיי לילה

סצנת האוכל של סוקותאי מתמקדת בדוכנים של אוכל רחוב, ומנת הדגל של המקום היא הנודלס, שמגיע עם רוטב טום יאם חריף, שעועית ובוטנים טחונים. את המנה תוכלו למצוא בכל דוכן אוכל בעיר החדשה ומסביב לאתר העתיקות של העיר הישנה.

את תחום חיי הלילה של סוקותאי אפשר להגדיר כלא קיים. חיי לילה סוערים אינם הולכים יד ביד עם קדושת המקום. האטרקציה הלילית היחידה באזור היא בילוי באתר העתיקות בשעות הערב, זמן בו המקדשים והארמונות מוארים בצבעים יפים. מלבד זאת, ניתן למצוא כמה פאבים בודדים עם שתייה זולה בכביש שמוביל מהאתר אל העיר החדשה. בימי שבת בערב, בכביש שליד אתר העתיקות ישנו שוק קטן, החל מהשעה 22:00, בו ניתן לפשפש בין מזכרות וליהנות מדוכנים של אוכל מקומי.

אתרים מרכזיים

בתוך אתר העתיקות סוקותאי (Sukhothai Historical Park) נמצאים שרידיהם של 21 אתרים עתיקים, ברדיוס של חמישה ק"מ נמצאים עוד 70 אתרים קטנים. העתיקות מתפרשות על פני חמישה אזורים-  מרכזי, צפוני, דרומי, מזרחי ומערבי, הכניסה לכל אחד מהם כרוכה בתשלום (ניתן גם לקנות כרטיס משולב). השרידים המרשימים ביותר נמצאים מחוץ לחומות העיר, והגישה אליהם היא באמצעות אופנוע או אופניים.

 

וואט מאהאתאט -(Wat Mahathat) נבנה במאה ה-13 והוא המקדש הגדול ביותר בעיר. מוקף חומת לבנים ובתעלת מגן. הצריח מעוטר בפרחי לוטוס ובתוך המקדש שוכנים כמה פסלי בודהה מרשימים ומקוריים. מדובר ככל הנראה במרכזה הרוחני והמנהלי של הבירה העתיקה.

וואט צ'אנג לום -(Wat Chang Lom)  המקדש החשוב ביותר באזור של ממלכת סוקותאי העתיקה המהווה גם את סמלה של ממלכה זו. הוא נבנה בסוף המאה ה-13 עם הקמתה של הממלכה. המקדש בנוי בצורה של מעין פעמון המונח על כתפיהם של 39 פסלי פילים (זהו גם מקור שם המקדש, המילה צ'אנג פירושה פיל). המקדש המרהיב ממוקם באתר עתיקות שנקרא Si Satchanalai, שנמצא 60 ק"מ צפונית לאתר העתיקות של סוקותאי. פתוח מידי יום בין השעות 09:00-12:00 ואחה"צ בין השעות 13:00-16:00 מומלץ להגיע ולבקר במקדש.

וואט פרה פאי לואנג (Wat Phra Pai Luang)– מקדש הממוקם במקום בו ממלכת סוקותאי הוקמה, ומשלב בין סגנון האדריכלות הח'מארי לבין הסגנון הלופבורי, שאפיינו את הבניה בממלכת סוקותאי, בתקופה בה עדיין השתייכה לממלכת הח'מאר ההינדואיסטית (לפני המעבר לבודהיזם).

וואט סי צ'ום -(Wat Si Chum) מקדש הנמצא מצפון-מערב לעיר העתיקה, ובו פסל בודהה יושב בגובה 15 מטר בעל אצבעות מחודדות ואלגנטיות. המקדש אפוף מסתוריות בגלל קירותיו הכפולים והמעבר הסודי שמוביל מהתחתית אל ראש הבודהה.

וואט סאפאן הין -(Wat Saphan Hin) מקדש השוכן על גבעה בגובה 200 מטרים. מדרום מזרח למקדש נשקפים נופי העיר העתיקה.

וואט סה סי -(Wat Sa Si) מכונה גם "מנזר הבריכה הקדושה" אשר בנוי על גבי אי, ממערב לאנדרטה למלך ראמקאמנג (המלך השלישי של סוקותאי). מדובר במקדש פשוט יחסית, בו שוכן פסל בודהה גדול אחד.

מוזיאון סאנגקאלוק -(Sangkhalok Museum) במוזיאון מוצג אוסף מרשים של כלי חרס מקוריים בני 700 שנה שנמצאו באזור. בנוסף מוצגים גם כלים נוספים שנקנו מווייטנאם, בורמה וסין.

 

מתוך: wikitravel

 

  

 

תגובות